Szkolenie BHP wstępne

Kogo muszę skierować na szkolenie wstępne BHP?

Szkolenie wstępne BHP musi odbyć każdy nowo zatrudniony pracownik.

Kiedy powinno odbyć się szkolenie wstępne BHP?

Szkolenie wstępne BHP odbywa się przed dopuszczeniem pracownika do pracy, czyli pierwszego dnia pracy.

Jak wygląda program szkolenia wstępnego BHP?

Program szkolenia wstępnego uregulowany jest Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. poz. 1860 z późn. Zm.). Szkolenie wstępne BHP składa się z  dwóch części: 

  • instruktażu ogólnego
  • Instruktażu stanowiskowego. 

W programie instruktażu ogólnego znajdziesz takie zagadnienia jak: 

  • istota BHP
  • obowiązki i prawa pracownika i pracodawcy
  • odpowiedzialność w zakresie BHP pracownika i pracodawcy 
  • zagrożenia wypadkowe
  • podstawowe zasady obsługi maszyn
  • porządek i czystość
  • pierwsza pomoc przedmedyczna
  • ochrona ppoż. i ewakuacja

Natomiast w przypadku instruktażu stanowiskowego nie ma ściśle określonego programu szkolenia, musi być on dopasowany do specyfiki stanowiska pracy ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń na nim występujących. Niemniej jednak instruktaż stanowiskowy powinien być możliwie jak najbardziej praktyczny i stawiać nacisk na wykształcenie u pracownika umiejętności bezpiecznego wykonywania pracy, umiejętności identyfikacji zagrożeń oraz umiejętności ochrony przed tymi zagrożeniami.

Ile czasu powinno trwać szkolenie wstępne BHP?

Według obowiązujących przepisów instruktarz ogólny BHP powinien trwać 3 godziny lekcyjne, natomiast szkolenie stanowiskowe 8 godzin lekcyjnych. W przypadku stanowisk biurowych szkolenie stanowiskowe może zostać skrócone do 2 godzin lekcyjnych.

Kto może przeprowadzić szkolenie wstępne BHP?

Przeprowadzenie instruktażu ogólnego leży w kompetencjach i zadaniach pracownika służby BHP, jeśli taki pracuje w zakładzie pracy. Jeśli nie – szkolenie przeprowadza firma zewnętrzna lub osoba z zakładu pracy posiadająca odpowiednią wiedzę i umiejętności. Szkolenie również może przeprowadzić sam pracodawca, jeśli posiada wiedzę, umiejętności lub jest pracodawcą wykonującym zadania służby BHP. 

Natomiast instruktaż stanowiskowy musi przeprowadzić osoba posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenia na danym stanowisku oraz aktualne zaświadczenie o ukończeniu modułu Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Jaki jest okres ważności szkolenia wstępnego BHP?

Szkolenie wstępne BHP jest ważne do 6 miesięcy dla pracodawców i kadry kierującej pracownikami, natomiast na pozostałych stanowiskach szkolenie jest ważne do 12 miesięcy od daty szkolenia. Pamiętaj przed upływem tego okresu skierować pracownika na szkolenie okresowe BHP.

Kto jest zwolniony z odbycia szkolenia wstępnego BHP?

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Czy szkolenie wstępne BHP powinno być jakoś udokumentowane?Tak. Szkolenie wstępne BHP powinno być zakończone wypełnieniem Karty szkolenia wstępnego zgodnej z załącznikiem do rozporządzenie w sprawie szkoleń w dziedzinie BHP. Dokument ten należy przechowywać w teczce akt osobowych pracownika.

facebook